Σχέδια …… και Γλυπτά

• Post author:
  • Post category:Uncategorized

Μία ομάδα μαθητών του Γυμνασίου μας με τη συνοδεία καθηγητών τους, είχαν την ευκαιρία να επισκεφτούν τον Εκθεσιακό χώρο του Αγίου Νεκταρίου Μοιρών όπου φιλοξενείται η έκθεση «Σχέδια… και Γλυπτά» του καταξιωμένου Μεσσαρίτη Γλύπτη Μανώλη Μαριδάκη.

Οι μαθητές μας θαύμασαν από κοντά σχέδια του καλλιτέχνη τα οποία σκιαγραφούνται με λιτές γραμμές, καθώς επίσης και έργα γλυπτικής κατασκευασμένα από μέταλλο που έχουν σαν βάση τη Γεωμετρία και τη βαρύτητα.

Αξίζει να αναφερθεί ότι ο εν λόγω Γλύπτης κατάγεται από τους Αγίους Δέκα Δήμου Γόρτυνας, αλλά ζει και εργάζεται στη Γαλλία όπου έργα του κοσμούν δημόσιους χώρους του Παρισιού.  Ευχαριστούμε θερμά τον κ. Μανώλη Μαριδάκη για τη μοναδική ευκαιρία που προσέφερε στο μαθητικό μας κοινό!