3η Δεκεμβρίου: Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία

• Post author:
  • Post category:Uncategorized

Την Παρασκευή 1/12/2023 στο πλαίσιο της ΄΄Παγκόσμιας Ημέρας Ατόμων με Αναπηρία΄΄ πραγματοποιήθηκε διδακτική επίσκεψη στο E.Ε.Ε.ΕΚ Τυμπακίου. Στην επίσκεψη συμμετείχαν μαθητές/τριες από τη Β΄ τάξη του σχολείου μας τους οποίους συνόδευσαν οι καθηγήτριες: κα  Χούμα  Ειρήνη και  κα Τζίμα  Αικατερίνη. Εκεί δόθηκε η ευκαιρία στα παιδιά του σχολείου να μάθουν για τη δομή και τη λειτουργία του Ε.Ε.Ε.ΕΚ,  να έρθουν σε επαφή με τους μαθητές/τριες του και να αλληλεπιδράσουν μέσα από πολλές και ποικίλες δράσεις. Συγκεκριμένα όλοι οι μαθητές/τριες και οι καθηγητές τραγούδησαν, χόρεψαν, συμμετείχαν σε εκπαιδευτικά παιχνίδια, κατασκεύασαν χριστουγεννιάτικα στολίδια και παρασκεύασαν όλοι μαζί γλυκίσματα.

Η φράση ΄΄ΟΛΟΙ  ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΙ, ΟΛΟΙ  ΙΣΟΙ, ΑΠΟΔΟΧΗ΄΄ αποτέλεσε το κυρίαρχο σύνθημα συνειδητοποιώντας πως η ζωή ανήκει σε όλους και πως ο καθένας μας, ανεξάρτητα  από τα διαφορετικά χαρακτηριστικά του, είναι μοναδικός και αξίζει τον σεβασμό και την αποδοχή μας. Η επίσκεψη αυτή αποτέλεσε για όλους μας ένα αξέχαστο βιωματικό μάθημα Ζωής.