Αρτο – ζυμώματα από μαθητές  και μαθήτριες του Γυμνασίου!

• Post author:
  • Post category:Uncategorized

Εορταστικές εκδηλώσεις και ιερά πανήγυρη στο εκκλησάκι του Αγίου Ευστρατίου στον προαύλιο χώρο του Γυμνασίου Αγίων Δέκα.

Με πρωτοβουλία των μαθητών της Γ΄ τάξης και στα πλαίσια του μαθήματος των θρησκευτικών,  οργανώθηκε για εκπαιδευτικούς λόγους το ζύμωμα αρτοκλασίας και προσφόρου.

Η δράση έλαβε χώρα στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων του Γυμνασίου στις 12 Δεκεμβρίου, προς τιμήν των Αγίων Ευστρατίου, Αυξεντίου, Ευγενίου, Μαρδαρίου και Ορέστη μαρτύρων, των οποίων η μνήμη εορτάζεται στις 13 Δεκεμβρίου.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες είχαν προετοιμαστεί για την διαδικασία του ζυμώματος αρτοκλασίας και προσφόρου στο μάθημα των θρησκευτικών. Συγκέντρωσαν όλοι μαζί τα υλικά και είχε προετοιμαστεί προζύμι από 3ημέρου για το πρόσφορο.

Σκοπός της δράσης ήταν οι μαθητές να κατανοήσουν την απλότητα της διαδικασίας, ώστε να έρθουν πιο κοντά στην λειτουργική  πράξη αλλά και να γνωρίσουν τις προϋποθέσεις για την παρασκευή προσφόρου και τους συμβολισμούς του, το οποίο προσφέρεται ως άρτος για την Θεία Μετάληψη. Ευχαριστούμε θερμά την κα Μαριάννα Πομποδάκη,  (πρατήριο άρτου «Μαριάννα»), η οποία μας προσέφερε δωρεάν το ψήσιμο των άρτων και μια αρτοκλασία επιπλέον για τους μαθητές του σχολείου μας.