• Post author:
  • Post category:Uncategorized

Η ασφαλής χρήση του Διαδικτύου και οι κανόνες ορθής διαδικτυακής συμπεριφοράς αποτέλεσαν τα δυο βασικά αντικείμενα της ενημερωτικής συνάντησης που πραγματοποιήθηκε τη 6η ώρα τη Δευτέρα 26 Φεβρουαρίου στην πολλαπλή αίθουσα του Γυμνασίου Αγίων Δέκα. Η συγκεκριμένη επιμορφωτική συνεδρία έγινε από τον διευθυντή του σχολείου (καθηγητή πληροφορικής Νικόλαο Παπάζογλου) και απευθυνόταν στο σύνολο του μαθητικού κοινού. Οι μαθητές/τριες συμμετείχαν ενεργά και εξέφρασαν με ενδιαφέρον τις απόψεις και τον προβληματισμό τους. Αναλύθηκαν με διαλογικότητα οι κίνδυνοι  που ελλοχεύουν στη διαδικτυακή κοινωνία και επισημάνθηκαν οι τρόποι πρόληψης και αποτελεσματικής αντιμετώπισης προβληματικών και επικίνδυνων καταστάσεων. Επίσης δόθηκε ιδιαίτερη έμφαση στους κανόνες Ορθής Διαδικτυακής Συμπεριφοράς (Netiquette) καθώς αυτοί αφορούν στην ενδεδειγμένη και σωστή χρήση των έξυπνων κινητών τηλεφώνων. Λαμβάνοντας υπόψη το καθοριστικό ρόλο που διαδραματίζει το Internet στην καθημερινότητα των ανθρώπων ( και ιδιαίτερα των μαθητών/τριων) στη σύγχρονη κοινωνία , η προσπάθεια ενημέρωσης θα συνεχιστεί και στο προσεχές μέλλον. Θα ακολουθήσουν και άλλες συνεδρίες επιμόρφωσης και ομαδικές σχολικές δράσεις ώστε να γίνει αντιληπτή και αποδεκτή η αναγκαιότητα μιας ορθής διαδικτυακής στάσης και συμπεριφοράς και να ενισχυθεί η διαδικτυακή ασφάλεια και οι σχετικές  κοινωνικό-συναισθηματικές δεξιότητες  των μαθητών/τριων.

Χρήσιμες ιστοσελίδες ενημέρωσης για γονείς/κηδεμόνες, μαθητές/τριες: