Άσκηση ετοιμότητας σε περίπτωση Σεισμού

Το Γυμνάσιο Αγίων Δέκα πραγματοποίησε με ιδιαίτερη επιτυχία την Πέμπτη 12/10/2023 την πρώτη άσκηση ετοιμότητας σε περίπτωση σεισμού. Αρχικά, έγινε εμπεριστατωμένη παρουσίαση – εισήγηση των ενεργειών για τη διαχείριση του σεισμικού κινδύνου τόσο στον σχολικό χώρο όσο και εκτός αυτού, ώστε οι μαθητές/ τριες να έχουν ενημερωθεί σχετικά με τα μέτρα αντισεισμικής προστασίας που πρέπει να λάβουν πριν, κατά τη διάρκεια και μετά από έναν σεισμό.
Στη συνέχεια πραγματοποιήθηκε η άσκηση σύμφωνα με το επικαιροποιημένο για το σχολικό έτος 2023-24 σχέδιο ετοιμότητας της σχολικής μας μονάδας. Η ανταπόκριση μαθητών και εκπαιδευτικών ήταν εξαιρετική!

Το υλικό που χρησιμοποιήθηκε για την ενημέρωση των παιδιών αντλήθηκε από το ΙΕΠ και είναι το κάτωθι:

1. Διαχείριση Κινδύνων “ΤΙ ΕΙΝΑΙ Ο ΣΕΙΣΜΟΣ”
  2. Διαχείριση Κινδύνων “ΤΙ ΚΑΝΩ ΑΝ ΓΙΝΕΙ ΣΕΙΣΜΟΣ
  3. Διαχείριση Κινδύνων “ΓΙΑΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΣΚΗΣΗ ΣΕΙΣΜΟΥ