Δεν είναι μαγεία, είναι Χημεία!

Στις 8 Απριλίου 2024 το σχολείο μας επισκέφτηκε η ομάδα Chemistry Outreach Group του τμήματος Χημείας του Πανεπιστημίου Κρήτης. Η ομάδα Chemistry Outreach Group υποστηρίζεται από το Περιφερειακό Τμήμα Κρήτης, της Ένωσης Ελλήνων Χημικών και την Περιφέρεια Κρήτης. Η δράση έγινε στον χώρο του σχολείου μας με τη συμμετοχή όλων των τάξεων. Η ομάδα του Πανεπιστημίου πραγματοποίησε επιδείξεις πειραμάτων που οι μαθητές μας παρακολούθησαν με μεγάλο ενθουσιασμό. Μέσα από τις διαφορετικές πειραματικές δραστηριότητες και τις συζητήσεις που ακολούθησαν, αναδείχτηκε η μαγεία της Χημείας και η σύνδεσή της με την καθημερινή ζωή. Η δράση ενέπνευσε τους μαθητές μας γύρω από τις φυσικές επιστήμες και όλοι μαζί εξερευνήσαμε τον τρόπο που η χημεία επηρεάζει τον κόσμο στον οποίο ζούμε.