Διδακτική επίσκεψη των μαθητών/τριών της Γ΄ τάξης στο Μουσείο Αρχαίας Ελληνικής Τεχνολογίας

Την Παρασκευή, 1 Μαρτίου 2024, οι μαθητές της Γ΄ του σχολείου μας επισκέφθηκαν το Μουσείο Αρχαίας Τεχνολογίας «Κώστας Κοτσανάς» που βρίσκεται στο κέντρο της πόλης του Ηρακλείου. Τους μαθητές συνόδευαν οι καθηγήτριες κυρία Κατερίνα Αμπατζή και κυρία Μαρία Ανδρεαδάκη.

Οι μαθητές μας είχαν την ευκαιρία να εξερευνήσουν μια πτυχή του αρχαίου ελληνικού πολιτισμού που μπορεί να μην είναι τόσο γνωστή και να αντιληφθούν ότι η τεχνολογία της αρχαίας Ελλάδας, προ του τελευταίου σταδίου του αρχαιοελληνικού κόσμου, μοιάζει σημαντικά με τις βασικές αρχές της σύγχρονης τεχνολογίας.

Η έκθεση του μουσείου παρέχει μια διαδραστική ξενάγηση στο χώρο, ακολουθώντας όλες τις σύγχρονες προσεγγίσεις στην εκπαίδευση και τη μουσειακή αγωγή. Οι μαθητές ήρθαν σε επαφή με τα εκθέματα του μουσείου με βιωματικό τρόπο, δοκιμάζοντας οι ίδιοι να λειτουργήσουν και να επεξεργαστούν τα τεχνολογικά επιτεύγματα εκείνης της εποχής. Μέσα από αυτή τη διαδικασία  κατάφεραν να ερμηνεύσουν την αρχαία ελληνική σκέψη και τεχνική, αλλά και να βρουν κοινά στοιχεία με τη σύγχρονη τεχνολογία.