ΔΡΑΣΕΙΣ ΕΝΑΝΤΙΑ ΣΤΟΝ ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΚΦΟΒΙΣΜΟ

«Δεν θα περάσει ο εκφοβισμός»: αυτό είναι το μήνυμα που έστειλαν μαθητές και μαθήτριες καθώς και οι εκπαιδευτικοί του Γυμνασίου Αγ. Δέκα, μέσα από δράσεις κατά της βίας στα σχολεία που υλοποιήθηκαν την πρώτη εβδομάδα του Μαρτίου 2024.Ο βιωματικός χαρακτήρας των δράσεων έδωσε στουςμαθητές/τριες τον πρώτο λόγο οι οποίοι αυτενεργώντας, διατύπωσαν και αντάλλαξαν απόψεις, αυτοσχεδίασαν, διηγήθηκαν προσωπικές εμπειρίες, συνεργάστηκαν σε ομάδες.

Παρακάτω ακολουθούν φωτογραφικά στιγμιότυπα από τις δράσεις μας:

« Δεν θα περάσει ο εκφοβισμός» από μαθητές/ιες της Β’ Γυμνασίου.

Από τη δράση: « Πόρτα στο … bullying», οι μαθητές/ιες όλων των τάξεων έκλεισαν την πόρτα στη βία, στέλνοντας ο καθένας/η καθεμία ξεχωριστά το δικό του μήνυμα.

Συμμετοχή της Α’ Γυμνασίου  στη δράση/πρόταση του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων

« Σπάω τη σιωπή, σπάζοντας μπαλόνια». Οι μαθητές/ιες περπάτησαν στο χωριό των Αγ Δέκα φωνάζοντας συνθήματα κατά της σχολικής βίας και μοίρασαν φυλλάδια στους κατοίκους. Στις 11:00 ακριβώς, στον προαύλειο χώρο του Δημαρχείου Γόρτυνας, έσπασαν συμβολικά μπαλόνια, στέλνοντας το μήνυμα: Μίλα, μη φοβάσαι.

« BestFriends»: απέναντι στη Βία, η Φιλία…

« «Λέξεις που πληγώνουν, λέξεις που χαμογελούν»: βιωματικό εργαστήριο από τη Βιβλιοθήκη της Βουλής των Ελλήνων για τον Λεκτικό Εκφοβισμό. Την Τετάρτη 6 Μαρτίου 2024 οι μαθητές κάθε τμήματος του σχολείου συμμετείχαν στο παραπάνω εξαιρετικό εργαστήριο

«Είσαι το ταίρι μου» Δρώμενο στην αυλή του σχολείου με τους μαθητές/ιες της Α΄Γυμνασίου: από το λόγο που ‘πονάει’ στον λόγο που ‘χαμογελάει’.