Δράση ευαισθητοποίησης για το Περιβάλλον και την Κλιματική Αλλαγή

• Post author:
  • Post category:Uncategorized

Το σχολείο του 21ου αιώνα προάγει την αειφορία και τον πολιτισμό, διαμορφώνει ενεργούς, υπεύθυνους και δημιουργικούς πολίτες. Έχοντας αυτό ως βασικό μας γνώμονα και με στόχο την επένδυση στην καλλιέργεια περιβαλλοντικής συνείδησης στους μαθητές/τριες και εκπαιδευτικούς του Γυμνασίου μας, προβλήθηκε στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων βίντεο με θέμα το περιβάλλον και την κλιματική αλλαγή. Η Ομάδα που εκπονεί το Σχέδιο Δράσης «Πράσινο Σχολείο: Από τη Θεωρία στην Πράξη» είχε την ευκαιρία να συνδιαλλαγεί με τους παρευρισκόμενους, να τους προβληματίσει σχετικά με την πρωτοφανή αύξηση της θερμοκρασίας του πλανήτη και τον καταλυτικό ρόλο που διαδραματίζει η ανθρώπινη δραστηριότητα σε αυτό. Απώτερος στόχος της Ομάδας Δράσης αποτελεί η σταδιακή  διαμόρφωση μόνιμης οικολογικής συμπεριφοράς από το σύνολο της εκπαιδευτικής κοινότητας με έμπρακτη και καθημερινή εφαρμογή των γνώσεων, των δεξιοτήτων και των αξιών που καλλιεργεί το σχολείο απέναντι στο περιβάλλον.