Εκπαιδευτική επίσκεψη των μαθητών του Γυμνασίου Αγίων Δέκα στο Μουσείο Μουσικών Οργάνων «Θύραθεν».

Οι μαθητές της Β’ Γυμνασίου πραγματοποίησαν εκπαιδευτική επίσκεψη στο Μουσείο παραδοσιακής μουσικής, οργάνων, έρευνας & τεκμηρίωσης με τον χαρακτηριστικό τίτλο ΄΄Θύραθεν΄΄ που σημαίνει την θύραθεν παιδεία δηλαδή την  κλασσική παιδεία του Βυζαντίου που είχε πολιτιστικό και πολιτισμικό χαρακτήρα.  Το Μουσείο ιδρύθηκε το 2012 με σκοπό  την γνωριμία της τοπικής κοινωνίας, αλλά και των επισκεπτών του από όλο τον κόσμο, με την ελληνική παραδοσιακή μουσική στο σύνολό της, και την εξοικείωση με τα παραδοσιακά όργανα της Ελλάδος αλλά και της ευρύτερης Μεσογείου.

Στα πλαίσια της συνεργασίας του μουσείου με τους εκπαιδευτικούς φορείς της Ελλάδος και του μαθήματος της Μουσικής, οργανώθηκε η επίσκεψη  του Γυμνασίου Αγίων Δέκα στο χώρο του Μουσείου, όπου οι μαθητές της Β’ τάξης, είχαν τη χαρά να βιώσουν μια διαδραστική ξενάγηση συνοδευόμενη από ποικίλες δράσεις όπως μουσικοκινητικά παιχνίδια, ξενάγηση, προβολές.