Ένας Βοτανόκηπος στο σχολείο μας!

Ένας από τους στόχους που θέσαμε τη φετινή σχολική χρονιά στο πλαίσιο του σχεδίου δράσης «Πράσινο σχολείο: Από τη Θεωρία στην Πράξη», ήταν και η δημιουργία ενός σχολικού βοτανόκηπου. Απώτερος σκοπός της εν λόγω δράσης ήταν να φέρει τους μαθητές/ τριες σε επαφή με την καλλιέργεια των φυτών και ιδιαίτερα των βοτάνων, να μάθουν για τη θεραπευτική αξία αυτών, να τους εξοικειώσει με τις έννοιες της αειφορίας και της βιώσιμης ανάπτυξης.

Σημαντικοί αρωγοί στην υλοποίηση της ιδέας μας στάθηκαν τόσο η γεωπόνος κα Χατζηγεωργίου Στέλλα, όσο και ο κος Βραχνάκης Θεόδωρος, καθηγητής στη Γεωργική Σχολή Μεσαράς, οι οποίοι με προθυμία και διάθεση προσφοράς προμήθευσαν αφιλοκερδώς το σχολείο μας με διάφορα αρωματικά φυτά και βότανα. Ο κος Βραχνάκης ιδιαίτερα, αφού επισκόπησε τον χώρο του σχολείου μας, υπέδειξε το κατάλληλο σημείο δημιουργίας του βοτανόκηπου και μας παρείχε σημαντικές πληροφορίες για τον τρόπο καλλιέργειας, φύτευσης, ποτίσματος και φροντίδας των φυτών.

Τα παιδιά ανέπτυξαν δεξιότητες υπευθυνότητας απέναντι στο φυσικό περιβάλλον μέσω της επαφής τους με τις διαδικασίες αυτές και αφού συνεργάστηκαν αποτελεσματικά σε ομάδες με τη βοήθεια και την επίβλεψη των καθηγητών τους, έκαναν τη θεωρία πράξη!