Ενημέρωση των μαθητών/τριών της Γ’ Γυμνασίου από τη Σύμβουλο Επαγγελματικού Προσανατολισμού της ΔΔΕ Ηρακλείου, κα Μπατάλα.

• Post author:
  • Post category:Uncategorized

Οι επιλογές των μαθητών/τριών με το πέρας της υποχρεωτικής εκπαίδευσης (Γυμνάσιο), οι τρόποι και τα μέσα αναζήτησης πληροφοριών ως προς τις σπουδές και τα επαγγέλματα, η ανίχνευση των δυνατοτήτων του κάθε νέου και νέας ανάλογα με το προφίλ και τα ενδιαφέροντά του, αποτέλεσε το αντικείμενο της δίωρης συνάντησης των μαθητών/τριών της Γ’ Γυμνασίου του σχολείου μας την Πέμπτη 21/12/2023 με τη Σύμβουλο Επαγγελματικού Προσανατολισμού της ΔΔΕ Ηρακλείου, κα Μπατάλα.

Μετά την εκτενή ενημέρωση, ακολούθησε ανοικτή συζήτηση και διάλογος όπου η κα Μπατάλα είχε την ευκαιρία να απαντήσει σε απορίες και ερωτήσεις των  μαθητών και μαθητριών και να ενθαρρύνει την ανταλλαγή απόψεων μεταξύ τους. Τον συντονισμό και διοργάνωση της παραπάνω συνάντησης ανέλαβε η εκπαιδευτικός  του Γυμνασίου Αγ. Δέκα κα Φλώρου Παρασκευή.