Ενημερωτική συνεδρία από τον ψυχολόγο του σχολείου μας.

• Post author:
  • Post category:Uncategorized

Σήμερα 29/01/2024 πραγματοποιήθηκε από τον ψυχολόγο του σχολείου μας μια ενημερωτική συνεδρία για τα φαινόμενα βίας και εκφοβισμού μεταξύ ανηλίκων. Πιο συγκεκριμένα αναλύθηκαν και συζητήθηκαν με διαλογικό τρόπο τα αίτια και οι συνέπειες  παραβατικών συμπεριφορών που επηρεάζουν τη σωματική, ψυχική και συναισθηματική υγεία των μαθητών/τριών. Πραγματοποιήθηκε ένας εποικοδομητικός διάλογος που είχε ως βασικούς στόχους τον προβληματισμό του μαθητικού κοινού και την ανταλλαγή απόψεων που συμβάλλουν στην πρόληψη και στην αντιμετώπιση παρόμοιων αρνητικών φαινομένων. Δίνοντας έμφαση στις μαθησιακές ανάγκες και στις τρέχουσες απαιτήσεις της εποχής το σχολείο θα συνεχίσει την ενημερωτική προσπάθεια καθόλη τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς μέσα από στοχευμένες δράσεις και νέες διαδραστικές ενημερωτικές συναντήσεις.