Επίσκεψη στη Βασιλική Αγίου Μάρκου

• Post author:
  • Post category:Uncategorized

Την Παρασκευή  08-12-2023 πραγματοποιήθηκε διδακτική επίσκεψη  στη Δημοτική Πινακοθήκη Ηρακλείου (Βασιλική Αγίου Μάρκου) και συγκεκριμένα στην έκθεση φωτογραφίας του  δημοσιογράφου και συγγραφέα κυρίου Νίκου Ψυλάκη με τίτλο «Κρήτη, Νήσος Λαλέουσα- έθιμα που δεν έσβησε ο χρόνος».

Στην επίσκεψη συμμετείχαν μαθητές/τριες της Α’, Β΄ και Γ τάξης του σχολείου μας τους οποίους συνόδευσαν οι καθηγήτριες κυρία Χούμα Ειρήνη, κυρία Αγγελιδάκη Ελεάννα και κυρία Ξημέρη Αθηνά. Η επίσκεψη πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο του εκπαιδευτικού προγράμματος «Κρήτη: Γνωρίζοντας τις παραδόσεις και τα έθιμα του τόπου μας» που θα διενεργηθεί καθ’ όλη τη διάρκεια του σχολικού έτους με υπεύθυνες τις παραπάνω εκπαιδευτικούς.

Οι μαθητές μας είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν ένα πανόραμα  κρητικών εθίμων  είτε των πιο γνωστών  είτε εθίμων που τείνουν να εκλείψουν με το πέρασμα του χρόνου. Περιηγήθηκαν στο χώρο της έκθεσης, μελέτησαν το φωτογραφικό υλικό και παρακολούθησαν ξενάγηση από τον  εμπνευστή και δημιουργό  της έκθεσης ενώ είχαν την ευκαιρία να συζητήσουν αναλυτικά μαζί του.

Μέσα από τις φωτιγραφίες και τις αντίστοιχες αναλυτικές λεζάντες  ήλθαν σε επαφή με τα βασικότερα έθιμα του λαϊκού μας πολιτισμού, τις θρησκευτικές τελετουργίες του τόπου μας  και γνώρισαν καλύτερα τις ρίζες και τις καταβολές του πολιτισμού μας με απώτερο σκοπό να γνωρίσουν καλύτερα την Κρήτη και τον αληθινό πλούτο της.