Επίσκεψη των μαθητών/ιών της Α΄ Γυμνασίου στο Ενυδρείο Κρήτης.

• Post author:
  • Post category:Uncategorized

Η απόκτηση οικολογικής συνείδησης και η ενεργοποίηση/ευαισθητοποίηση των μαθητών/ιών για περιβαλλοντικά θέματα, αποτελεί βασικό στόχο του Σχεδίου Δράσης «Πράσινο Σχολείο: Από τη Θεωρία στην Πράξη». Μέσα από τα γνωστικά αντικείμενα αλλά και από δράσεις και προγράμματα, το σχολείο εκπαιδεύει τους μαθητές σε περιβαλλοντικές στάσεις. Το πρόγραμμα «Θαλάσσια Απειλή» του Ενυδρείου Κρήτης στο οποίο συμμετείχαν οι μαθητές/ιες της Α΄ Γυμνασίου την Τρίτη 6 Φεβρουαρίου 2024 μαζί με τις συνοδούς εκπαιδευτικούς Ανδρεαδάκη Μαρία ΠΕ0403, Κασσαπάκη Μαρία ΠΕ02 και Φλώρου Παρασκευή ΠΕ05, ήταν μια ευκαιρία να συνειδητοποιήσουν την έκταση της θαλάσσιας ρύπανσης και τις συνέπειές της στη ζωή όλων μας, με βιωματικό τρόπο. Αυτενεργώντας, είχαν την δυνατότητα να ανακαλύψουν μόνοι τους τη γνώση, να συνεργαστούν, να προτείνουν λύσεις.