Ευρωπαϊκή Ημέρα Γλωσσών 2023

• Post author:
  • Post category:Uncategorized

Με πρωτοβουλία του Συμβουλίου της Ευρώπης και την υποστήριξη της Ευρωπαϊκής Ένωσης από το 2001, η Ευρωπαϊκή Ημέρα Γλωσσών γιορτάζεται κάθε χρόνο στις 26 Σεπτεμβρίου. Η Ευρωπαϊκή Ημέρα Γλωσσών είναι μια πανευρωπαϊκή εκστρατεία για την προώθηση της εκμάθησης γλωσσών και εντάσσεται στην ευρύτερη προσπάθεια της Ευρωπαϊκής Ένωσης και του Συμβουλίου της Ευρώπης να προωθήσει, να διατηρήσει και να καλλιεργήσει τη γλωσσική και πολιτιστική πολυμορφία στην Ευρώπη με στόχο την  ευρύτερη διαπολιτισμική κατανόηση.

Στο πλαίσιο λοιπόν του εορτασμού της Ευρωπαϊκής αυτής Ημέρας, οι μαθητές/ τριες όλων των τάξεων του σχολείου μας συμμετείχαν ενεργά και με ενθουσιασμό σε μία σειρά από ομαδικές βιωματικές δράσεις υπό την καθοδήγηση των καθηγητριών των Ξένων Γλωσσών, κας Παρασκευής Φλώρου και κας Κατερίνας Αμπατζή. Μέσω της συμμετοχής τους, οι μαθητές/ τριες ανέπτυξαν τις κοινωνικές τους δεξιότητες, σύναψαν διαπροσωπικές σχέσεις και ενστερνίστηκαν την αξία της γλωσσομάθειας. Τέλος, ζωγράφισαν σχέδια για να πάρουν μέρος στον διαγωνισμό της Ευρωπαϊκής Ημέρας Γλωσσών για το επίσημο μπλουζάκι της του 2024!