Ευρωπαϊκή μέρα Γλωσσών

• Post author:
  • Post category:Uncategorized

Η 26η Σεπτεμβρίου  καθιερώθηκε ως Ευρωπαϊκή Ημέρα Γλωσσών. Οι γενικοί στόχοι της ημέρας αυτής είναι:

• Να ευαισθητοποιήσει τους μαθητές για τη σημασία της εκμάθησης γλωσσών. Τόσο η κατανόηση, όσο και η χρήση τους, ανοίγουν πόρτες σε νέες φιλίες, πολιτισμούς και ευκαιρίες
  • Να προωθήσει την πλούσια γλωσσική και πολιτιστική ποικιλία της Ευρώπης
  • Να ενθαρρύνει τη δια βίου εκμάθηση γλωσσών μέσα και έξω από το σχολείο

Στο πλαίσιο αυτών των στόχων, στο Σχολείο μας τη μέρα αυτή, επιδοθήκαμε σε διάφορες δραστηριότητες και παιχνίδια, μαθαίνοντας και διασκεδάζοντας ταυτόχρονα. Αρχικά, οι μαθητές όλων των τάξεων παρακολούθησαν το ενημερωτικό βίντεο της επίσημης ιστοσελίδας του Συμβουλίου της Ευρώπης, στο οποίο ομιλητές από διάφορες χώρες του κόσμου χαιρέτησαν το κοινό στη μητρική τους γλώσσα. Στη συνέχεια παρουσιάστηκε στους μαθητές σε μορφή PowerPoint εργασία – αφιέρωμα στην  Ευρωπαϊκή Ημέρα Γλωσσών. Ακολούθησαν γλωσσικά κουίζ και παιχνίδια ερωτήσεων σε σχέση με τις χώρες της Ευρώπης. Η εκδήλωση ολοκληρώθηκε με την ενθουσιώδη συμμετοχή όλων των μαθητών στη δημιουργία αφισών/καρτών όπου αποτυπώθηκαν λέξεις γραμμένες σε διάφορες Ευρωπαϊκές γλώσσες.