Ημέρα Δεκατιανού 2024

Τη φετινή σχολική χρονιά 2023-2024 οι μαθητές και οι μαθήτριες του Γυμνασίου Αγίων Δέκα, συμμετείχαν στο Σχολικό Δίκτυο Δράσης με τίτλο «Ταπερίστας 2024», στο πλαίσιο του σχεδίου δράσης «Πράσινο Σχολείο: Από τη Θεωρία στην Πράξη».

Την Παρασκευή 19 Απριλίου, η κύρια δράση που πραγματοποιήθηκε ήταν η συμμετοχή της Α΄ τάξης στον διαγωνισμό που διοργάνωσε το Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης(ΚΠΕ)Αρναίας, με τίτλο «Ημέρα Δεκατιανού» για την ανάδειξη του πιο «Αξιοζήλευτου Δεκατιανού».

Οι μαθητές/ τριές μας, αξιοποιώντας όλες τις χρήσιμες γνώσεις που είχαν αποκομίσει και από τα Εργαστήρια Δεξιοτήτων με την εν λόγω θεματική, παρουσίασαν το δημιούργημά τους διαδικτυακά σε σχολεία απ’ όλη την Ελλάδα. Μαζί με τη συνταγή του υγιεινού δεκατιανού που πρότειναν, ανέφεραν ακόμα τον τρόπο προμήθειάς του, τη συσκευασία μεταφοράς του, την ποσότητα, την ποιότητα και τη γεωγραφική εγγύτητα των υλικών.

Μέσα από τη διαδικασία προετοιμασίας του δεκατιανού, οι μαθητές και οι μαθήτριες κατάφεραν να συνεργαστούν άψογα, να διασκεδάσουν καθώς και να ενημερωθούν για την υγιεινή και τη βιώσιμη διατροφή, για τα υλικά ασφαλούς φύλαξης και μεταφοράς τροφίμων, τη μείωση των απορριμμάτων και τη μείωση απώλειας και σπατάλης τροφής.

Ευελπιστούμε πως η δράση αυτή ώθησε τους μαθητές και τις μαθήτριες να υιοθετήσουν νέες βιώσιμες διατροφικές και καταναλωτικές συνήθειες. Αξίζει να σημειωθεί ότι μετά την παρουσίαση του νόστιμου και υγιεινού δεκατιανού από τους μαθητές/ τριες μας που φτιάχτηκε από αγνά, βιολογικά υλικά του τόπου μας, ακολούθησε ψηφοφορία ανάμεσα στα συμμετέχοντα σχολεία της ημέρας παρουσίασης και το σχολείο μας κατέλαβε τη δεύτερη θέση! Θερμά συγχαρητήρια στα παιδιά! Τους μαθητές και τις μαθήτριες στην εν λόγω δράση, καθοδήγησαν οι καθηγήτριες: κα Φλώρου Παρασκευή, κα Αγγελιδάκη Ελεάννα και κα Αμπατζή Κατερίνα.