ΚΕΘΕΑ (ΑΡΙΑΔΝΗ) – ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΑΓΙΩΝ ΔΕΚΑ

• Post author:
  • Post category:Uncategorized

Κύκλος Επιμορφωτικών Συναντήσεων Επιμόρφωσης Εκπαιδευτικών

Στα πλαίσια των δράσεων αξιολόγησης της σχολικής μονάδας στο Γυμνάσιο Αγίων Δέκα ξεκίνησε η υλοποίηση ενός κύκλου συναντήσεων για την επιμόρφωση και ενίσχυση ομάδας εκπαιδευτικών σε θέματα εξάρτησης από το ΚΕΘΕΑ -ΑΡΙΑΔΝΗ.

Θεματικές Συναντήσεων:

1η Συνάντηση: Μύθοι και αλήθειες σε σχέση με τις εξαρτήσεις

2η Συνάντηση: Εφηβεία και χρήση

3η Συνάντηση: Τρίγωνο εξάρτησης και στάδια εξάρτησης

4η Συνάντηση: Νόμιμες, παράνομες ουσίες και εξαρτητικές συμπεριφορές

5η Συνάντηση: Διαχείριση περιστατικών χρήσης στη σχολική κοινότητα

Τα τελευταία χρόνια οι συνθήκες που βιώνουμε μέσα στην σχολική κοινότητα διαρκώς μεταβάλλονται.  Η επαγγελματική ανάπτυξη των εκπαιδευτικών κρίνεται απαραίτητη και αναγκαία, καθώς καλούνται να είναι κατάλληλα προετοιμασμένοι, για να μπορούν να βελτιώσουν την αποτελεσματικότητα του εκπαιδευτικού τους έργου.  Κάθε προσπάθεια επαγγελματικής ανέλιξης των εκπαιδευτικών θεωρείται σημαντικός παράγοντας που συνδέεται με την ανάπτυξη της σχολικής μονάδας.

Οι εκπαιδευτικοί της ομάδας δράσης του σχολείου μας θα κληθούν να αναπτύξουν πολυποίκιλες και σύνθετες δεξιότητες και ικανότητες και να διερευνούν τις γνώσεις τους μέσα από μια διαδικασία ποιοτικής και διαρκούς επιμόρφωσης.  Έτσι θα μπορέσουν να ανταποκριθούν αποτελεσματικότερα σε  ουσιαστικές απαιτήσεις και ανάγκες.

Οι στόχοι των επιμορφωτικών συναντήσεων είναι οι εξής:

• Ανάπτυξη κοινωνικών δεξιοτήτων για την αντιμετώπιση απαιτητικών καταστάσεων που προκύπτουν στη σχολική κοινότητα (αποτελεσματικότερη διαχείριση σχολικών συγκρούσεων, ενημέρωση σε θέματα εξαρτήσεων και ανάλογη διαχείριση πιθανών περιστατικών).
  • Ενίσχυση της συνεργασίας του Συλλόγου Διδασκόντων στο πλαίσιο της αλληλεπίδρασης μέσα από τις συγκεκριμένες επιμορφωτικές δράσεις.
  • Εύρυθμη λειτουργία της σχολικής μονάδας.