Μαθητικές εκλογές 2023-2024

Εκλογές για την ανάδειξη μαθητικών συμβουλίων του Σχολείου

Το σχολείο, ως ζωντανός οργανισμός, αποτελεί θεσμό που προετοιμάζει τα παιδιά, με τη μάθηση και την αγωγή, για μια σωστή και αποδοτική ζωή, τα προετοιμάζει και τα διαπαιδαγωγεί για την απρόσκοπτη ένταξή τους σε μια ελεύθερη και δημοκρατική κοινωνία μετά την αποφοίτησή τους από το σχολείο. Με τη συμμετοχή τους στις μαθητικές κοινότητες, οι μαθητές αναπτύσσουν πρωτοβουλίες, ασκούνται στον διάλογο, τη δημοκρατική διαδικασία και στη συμμετοχή τους στα κοινά, μελετώντας και προτείνοντας λύσεις για τα προβλήματα που τους αφορούν.

Την Πέμπτη, 28 Σεπτεμβρίου 2023, πραγματοποιήθηκαν στο σχολείο μας οι εκλογές των 5μελών μαθητικών συμβουλίων, ενώ την Τρίτη, 03 Οκτωβρίου 2023, διενεργήθηκαν οι εκλογές για την ανάδειξη του 15μελούς μαθητικού συμβουλίου του σχολείου μας.

Ευχόμαστε σε όλους τους μαθητές και τις μαθήτριες που συμμετέχουν στα συμβούλια της μαθητικής κοινότητας του Σχολείου να έχουν μια παραγωγική θητεία και να συμβάλλουν με τις προτάσεις και τα έργα τους στην εύρυθμη λειτουργία του Σχολείου.

Συγχαρητήρια σε όλους του υποψηφίους και στους μαθητές που εκλέχθηκαν!