Πανελλήνια Σχολική Ημέρα Φιλοζωίας

H 4η Απριλίου κάθε σχολικού έτους καθιερώθηκε ως Πανελλήνια Σχολική Ημέρα Φιλοζωίας και ως εκ τούτου είναι αφιερωμένη στην υλοποίηση δράσεων φιλοζωίας στα σχολεία. Με αφορμή την ημέρα αυτή, συζητήθηκε εκτενώς με τους μαθητές/ τριές μας η αναγκαιότητα της απομάκρυνσης από τον ανθρωποκεντρισμό και μέσα από τη γόνιμη ανταλλαγή απόψεων τονίστηκε η σημασία της εκτίμησης της ζωής όλων των όντων, αναγνωρίζοντας την εγγενή αξία τους.

Η σχολική μας μονάδα, θέλοντας να δείξει την ευαισθητοποίησή της σε θέματα που άπτονται των αδέσποτων ζώων προέβη σε συλλογή ξηράς τροφής και κονσερβών με σκοπό να τα δωρίσει στον Φιλοζωικό Σύλλογο Μεσαράς ‘Η Αγάπη’ για να τα αξιοποιήσει με τον πλέον κατάλληλο τρόπο. Η δράση μας αυτή, συγκίνησε τους αρμόδιους του Συλλόγου οι οποίοι μας ευχαρίστησαν θερμά για την πρωτοβουλία μας.

Εξάλλου η αναγνώριση και ο σεβασμός των δικαιωμάτων των ζώων είναι έννοιες πρόδηλες δεδομένου ότι οι μαθητές/ τριές μας προασπίζονται ενεργά τα ζώα που κατά καιρούς «επισκέπτονται» την αυλή του σχολείου μας! Οι τελευταίες ώρες της συγκεκριμένης ημέρας, ήταν αφιερωμένες σε καλλιτεχνικές δράσεις που ολοκληρώθηκαν όταν οι μαθητές/τριές μας αποτύπωσαν γραπτώς τα δικά τους συνθήματα για να δείξουν την αγάπη τους για τα ζώα!