Συλλογή τροφίμων για άπορες οικογένειες.

Το Σχολείο μας όπως κάθε χρόνο έτσι και φέτος, συμμετέχει στην ανθρωπιστική δράση του Περιφερειακού Τμήματος Μοιρών του Ελληνικού Ερυθρού Σταυρού με θέμα: «ΕΙΔΗ ΤΡΟΦΙΜΩΝ ΓΙΑ ΑΠΟΡΕΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΕΣ». Σκοπός της δράσης αυτής είναι η συγκέντρωση τροφίμων από τα σχολεία και η διανομή τους σε άπορες οικογένειες της ευρύτερης περιοχής της Μεσαράς.

Φέτος, ζητήθηκε να συλλεχθεί από το σχολείο μας μόνο οι «Φακές» σαν είδος διατροφής. Να τονίσουμε ότι δεν έχει σημασία πόσα πακέτα θα φέρει ο κάθε ένας μαθητής ή γονέας/κηδεμόνας. Το πιο σημαντικό είναι ότι όλοι μαζί μπορούμε να συμβάλλουμε ενεργά για να μην ξεχαστούν διαχρονικές Ανθρώπινες Αξίες όπως: η Ανθρωπιά, η Αλληλεγγύη, ο Σεβασμός, η Αξιοπρέπεια και ο Εθελοντισμός .

Η συλλογή του συγκεκριμένου είδους διατροφής  θα γίνεται καθημερινά στον χώρο του Σχολείου από 08/04/2024 έως 19/04/2024 (08:30 – 13:20). Η ποσότητα που θα συγκεντρωθεί θα παραδοθεί στην έδρα του Περιφερειακού Τμήματος Μοιρών του Ε.Ε.Σ. τη Δευτέρα 22/04/2024.

Σας προσκαλούμε λοιπόν όλους να συμμετέχετε στη συλλογή φακών στο σχολείο μας και σας ευχαριστούμε θερμά εκ των προτέρων για την άμεση ανταπόκρισή σας!