Συμμετοχή του Γυμνασίου Αγίων Δέκα στην Ημέρα Δράσης Υπαίθριας Εκπαίδευσης

Με χαρά και ενθουσιασμό το σχολείο μας ανταποκρίθηκε στην πρόσκληση συμμετοχής που έλαβε από το Κέντρο Εκπαίδευσης για το Περιβάλλον και την Αειφορία (ΚΕΠΕΑ) Βάμου στη δράση με θέμα: «Υπαίθρια Εκπαίδευση». Οι μαθητές/ τριες  είχαν την ευκαιρία να αφήσουν για λίγο τις σχολικές αίθουσες και να περιηγηθούν στη φύση, συνοδεία καθηγητών/ τριών τους. Με αυτόν τον βιωματικό τρόπο, γνώρισαν και ευαισθητοποιήθηκαν σχετικά με τον πλούτο της τοπικής χλωρίδας και τη σημασία του για τη διατροφή μας, την υγεία, την οικονομία και την οικολογική ισορροπία. Επίσης, λαμβάνοντας υπόψη ότι το ενεργητικό και φυσικό παιχνίδι είναι ο πρωταρχικός τρόπος με τον οποίο μαθαίνουν, αναπτύσσονται τα παιδιά και ενισχύεται η φυσική και ψυχική τους υγεία, αναβιώσαμε στον αύλειο χώρο παλιά ξεχασμένα παιχνίδια. Με τη συμβολή των γονέων των μαθητών/ τριών, συγκεντρώθηκαν στοιχεία για παραδοσιακά παιχνίδια που χάρισαν στιγμές διασκέδασης τόσο στους μαθητές/τριες, όσο και στους εκπαιδευτικούς.