Διδακτική επίσκεψη στο Αρχαιολογικό Μουσείο Μεσαράς & στον Αρχαιολογικό χώρο της Γόρτυνας

Ομάδα μαθητών/ τριών από το Γυμνάσιο και Λύκειο των Αγίων Δέκα, με συνοδούς καθηγήτριες την κα Φλώρου Παρασκευή και την κα Αμπατζή Κατερίνα επισκέφτηκαν σήμερα Παρασκευή, 11/04/2024, το Αρχαιολογικό Μουσείο Μεσαράς. Η διδακτική αυτή επίσκεψη έγινε στο πλαίσιο του πολιτιστικού προγράμματος: «Εν μέσω ορέων: Η Γόρτυνα στο πέρασμα των αιώνων».

Οι μαθητές/ τριες είχαν την ευκαιρία να ξεναγηθούν στο μουσείο και μέσω των διαφόρων εκθεμάτων, τη συνδρομή της σύγχρονης τεχνολογίας και των διαδραστικών εφαρμογών να αντιληφθούν την ανθρώπινη παρουσία στην πεδιάδα της Μεσαράς από τους προϊστορικούς ως τους χριστιανικούς χρόνους. Ως άλλοι δημοσιογράφοι, έθεσαν ερωτήματα στον κο Καλοχριστιανάκη Νικόλαο, εργαζόμενο του Υπουργείου Πολιτισμού, ο οποίος απάντησε κατατοπιστικά σε όλα και έτσι διαφάνηκε η καταλυτική επίδραση της ιδιαίτερης μορφολογίας της περιοχής στην ανάπτυξη του ανθρώπινου υλικού και άυλου πολιτισμού στο πέρασμα του Χρόνου.

Κατόπιν η ομάδα των μαθητών/ τριών μετέβησαν στον Αρχαιολογικό χώρο της Γόρτυνας όπου ήρθαν σε επαφή με τα σημαντικότερα μνημεία και αρχιτεκτονικά σύνολα του αρχαιολογικού χώρου, όπως το Ωδείο, η «Μεγάλη Επιγραφή», Ο Ναός του Αγίου Τίτου, η Γλυπτοθήκη, κ.α. Με τη συμβολή των ξεναγών του χώρου, άντλησαν σπουδαίες πληροφορίες για τις ανασκαφές σε έναν από τους σημαντικότερους αρχαιολογικούς χώρους της Ελλάδας οι οποίες ξεκίνησαν το 1898 και συνεχίζονται ακόμη και σήμερα.