Επίσκεψη του Σεβασμιώτατου Μητροπολίτη Γορτύνης και Αρκαδίας

Ο Σεβ. Μητροπολίτης Γορτύνης και Αρκαδίας Υπέρτιμος και Έξαρχος Κεντρώας Κρήτης, κ. Μακάριος (Δουλουφάκης) μας τίμησε σήμερα, Πέμπτη 18/04/2024, με την παρουσία του στο σχολείο μας. Προσκλήθηκε από τους εκπαιδευτικούς, κο Παναγιώτη Πάγιο, κα Παρασκευή Φλώρου και κα Κατερίνα Αμπατζή, υπεύθυνοι για το πολιτιστικό πρόγραμμα που εκπονείται κατά την τρέχουσα σχολική χρονιά, με τίτλο «Εν μέσω ορέων: Η Γόρτυνα στο πέρασμα των αιώνων». Ο Σεβασμιώτατος ανταποκρίθηκε άμεσα και με χαρά στο κάλεσμά μας, προθυμοποιούμενος να συμβάλλει στο πεδίο της έρευνας των μαθητών/ τριών που αφορά στην ακμή της Γόρτυνας, στη θρησκεία του Χριστιανισμού και στους ναούς που χτίστηκαν την περίοδο εκείνη.

Όπως είναι γνωστό, η πόλη της Γόρτυνας, η πρωτεύουσα της ρωμαϊκής επαρχίας της Κρήτης και της Κυρηναϊκής (σημερινή Λιβύη) και έδρα του επισκόπου Κρήτης, από τον 4ο αιώνα υπαγόταν στο ανατολικό ρωμαϊκό κράτος και αποτελούσε κατά την πρωτοβυζαντινή περίοδο μια ακμαία πόλη και έδρα της αρχιεπισκοπής. Ενδεικτικός της ακμής της, κατά τα πρώτα χριστιανικά χρόνια, είναι ο μεγάλος αριθμός μνημείων που έχουν ανασκαφεί ή εντοπιστεί στην ευρύτερη περιοχή.

Ομάδα μαθητών/ τριών τόσο από το Γυμνάσιο, όσο και από το Λύκειο των Αγίων Δέκα που συμμετέχουν στο εν λόγω πρόγραμμα σχολικών δραστηριοτήτων, συνδιαλέγησαν με τον Σεβασμιώτατο και είχαν μια μοναδική ευκαιρία να θέσουν ερωτήματα σχετικά με την έρευνα που εκπονούν και να λάβουν κατατοπιστικές απαντήσεις. Ενδεικτικά, αναφέρθηκαν στην πρώτη ιεραποστολική διδασκαλία του Χριστιανισμού στην Κρήτη που συνδέεται με τον Απόστολο Παύλο, τον μαθητή του, Απόστολο Τίτο (πρώτος επίσκοπος Κρήτης), στον Ιερό Ναό Αγίου Τίτου/ Παναγίας Κεράς, στον Ιερό ναό των Αγίων Δέκα, στον Ιερό Ναό Αγία Λίμνη, στους Τάφους των Αγίων Δέκα και στην Ιερά Μητρόπολη Γορτύνης και Αρκαδίας.

Μόνο ευγνωμοσύνη μπορούμε να εκφράσουμε για τη συνάντηση αυτή και θερμές ευχαριστίες!